2017 — Peipsimaa maitsete aasta RUS
Вкусы Причудья
Maaeluministeeriumi poolt kohaliku toidu tutvustamiseks valitakse alates 2016. aastast Eesti toidupiirkonda, kus toodetud to
idule ja mille toidukultuurile pööratakse aasta jooksul suuremat tähelepanu, et aidata kaasa kohaliku toidu ja toidukultuuri tutvustamisele.
Peipsi järvega piirnevatest omavalitsustest koosnev Peipsimaa valiti 2017. aasta Eesti toidu piirkonnaks ning alates 1. maist on Peipsimaa maitsete aasta.
Peipsimaa lookleb Vask-Narvast Värskani- hõlmab175 km rannajoont ja 314 küla, mis on nii järve kaldal kui ka suurusjärgus 30-40 kilomeetri kaugusel sisemaa suunas.
Vana legendi kohaselt on Peipsimaa piirkonda lihtne määratleda- kui Peipsi rannast suvisel ajal jalgsi koju minna, siis püütud kala pidi koju jõudes olema veel värske. Nii said teada, et elad Peipsimaal!
Peipsimaal kasvavat vääristoitu käiakse varumas üle kogu Eesti. Omanäolised on kogu Peipsimaa kallast mööda looklevad teeäärsed müügikohad ja spetsiaalselt korraldatavad laadad Peipsi vääristoiduga kauplemiseks.Laialdaselt on tuntud kvaliteeti ja head maitset väljendavad kohanimelise täiendiga toidud: Peipsi kurk, Peipsi sibul, Peipsi rääbis, Peipsi tint -koha, -ahven, jne. Piirkonna arvukad rabad ja sood annavad jõhvikaid, pohlasid, murakaid; liigirikkad on seene- ja marjametsad; väärtuslik ulukiliha. Kõike seda käivad inimesed üle Eesti Peipsimaal varumas, justkui oleks Peipsimaa üks suur eesti toidu sahver, kust saab ainult parimat.
Ühisosaks on Peipsi järv, täpsemalt öelduna Ürg-Peipsi madalik. Viimane jääaeg on vorminud omanäolise piirkonna Peipsi järve ja selle madalike näol. Ürg-Peipsi taandudes ja järveäärse asustuse tekkides on lisaks järveandidele jäänud meile kasutada viljakas maa, mis sobib hästi kvaliteetse ja maitsva köögivilja kasvatamiseks. Just Ürg-Peipsi ürgsest väest jõudu ammutades on meie esiemad ja -isad kujundanud omanäolise toidukultuuri. Täna leiab seal kilde eesti talupoegade, hõimurahva vadjalaste, setode, vene vanausuliste ja balti-saksa aadlike köögist.
Peipsimaa toidulauale on iseloomulikud kalatoidud ja sibula kasutamine, kõikvõimalikud pirukad ning rohke metsaandide kasutus. Hooajalisus on elu loomulik osa.
Peipsimaa maitsete aastale annab alguse 30. aprillil Alatsikivi lossi õuel toimuv Suur Peipsi Toidu Pidu, kus pakutakse piirkonna toorainest ja retseptidest parimaid hõrgutisi nii kohapeal nautimiseks kui ka koju kaasa ostmiseks.Toimuvad õpitoad, mille raames saab näha, kuidas lihtsalt ja maitsvalt almistada Peipsi toitu.
Peipsimaa maitsele annab hoogu Peipsi Toidu võrgustik, mis koosneb piirkonna väike- ja pereettevõtetest, kogukondadest, kogukonnaköökidest, majutus- ja toitlustusasutustest.
6.-7.mai ootame külastajaid Peipsimaa alale Eesti suurimal toidumessil Sööma!
Kogu aasta jooksul toimub Peipsimaal palju maitsvat ja põnevat. Infoga saab end kursis hoida Peipsimaa Turismi kodulehe vahendusel (www.visitpeipsi.com) ja peatselt avatava Facebooki lehekülje kaudu (Peipsimaa maitsed).
www.facebook.com/peipsimaamaitsed
Peipsimaa maitsetega saab tutvuda järgnevatel üritustel:
30. aprillil Alatskivil Peipsi Toidu Suur Pidu
5.-6. mai Sööma! mess Tallinna lauluväljakul
28. mai Suviste käsitöö- ja maalaat Värskas
16.-18. juuni SETO FOLK
17. juuni Sõirapäev Saatse Seto Muuseumis
23. juuni Avinurme tünnilaat
6.-15. juuli II Peipsi Järvefestival 2017, Vasknarvast Värskani, iga päev uues sadamas
8. juuli Peetri päev ja kalurite päev Piirisaarel
8. juuli Kalurite päev Varnjas
9. juuli Lohusuu kalurite päev
15. juuli Võõpsu kalameeste päev
14.-15. juuli Peipsi Romantika Jõgevamaal Kasepää vallas
23. juuli Avatud talude päev
12.-13. august Kostipäiv ehk Setomaa kohvikutepäev Seto Külavüü eri paigus
19.-21. august Piirissaare päevad
19. august Õunapüha Kolkjas
19. august Piirisaare sügislaat, hooaja lõpetamine
26. august Kallaste linnapäevad, Kallaste kala- ja sibulalaat
26.-27. august Lüübnitsa sibula- ja kalalaat
16. september Varnja sibula- ja jõhvikalaat, Sibulatee Puhvetite päev
8. detsember Jõululaat Värska Kultuurikeskuses
9. detsember Alatskivi lossi jõuluturg