Seminarid, messid
Peipsimaa koos Sibulateega kogusid tuntust Baltikumi turismimessidel
Turism on ala, kus kogu aeg toimub miskit uut ja huvitavat. Turismiinimestele algab aasta messidest osavõtuga, nii ka sel aastal oli Peipsimaa Turism ja Sibulatee koos Lõuna- Eesti maakondadega tutvustamas 2020. aasta tegevusi ja uusi plaane.
Esimene mess,Adventure 2020 toimus 24.-26. jaanuaril Vilniuses, kus Peipsimaa esindajad tutvustasid Peipsimaa turismivõimalusi ning sihtpunkte suheldes personaalselt külastajatega. Messil esindasid Peipsimaad: Peipsimaa Turism, Sibulatee ning Iisaku Kihelkonna Muuseum.
Külastajatele olid degusteerimiseks Alatskivi mõisamaitsete veinid ja Kadrina mõisa kodukootud leib. Leedu messi külastajad olid küll Eestis käinud, kuid peamisteks külastuskohtadeks olid Pärnumaa, saared ja Tallinn. Samuti olid nad Peipsimaa olemusest teadlikud kuid piirkonnaga tutvuma polnud veel jõutud. Peamiseks huviallikaks Peipsimaal tundus neile suitsukala ja kalapüük.
Balttour 2020 toimus 31.01.-02.02. Riias, kus tutvustati Peipsimaad läbi maitsete ning huvitavate sündmuste. Ka Riia messil pakuti degusteerimiseks Alatskivi mõisa veine ja Kadrina mõisa imemaitsvat leiba. Kui Leedu külastajatest teadsid Peipsimaad käputäis siis Läti külastajad olid Peipsimaast vägagi teadlikud ning meeleldi ammutasid uudiseid piirkonna kohta. Oli neid külastajaid, kes olid eelneval aastal saanud degusteerida ja kaasa osta OÜ Latikas punases ja valges marinaadis koha ning otsisid Peipsimaa üles juba ainuüksi sellepärast, et rikastada taaskord oma maitsemeeli. Sel aastal näitasid Peipsimaa piirkonna vastu huvi üles rohkem reisikorraldajad ning nendega sai sõlmitud kokkuleppeid.
Tourest 2020 toimus 07.-09. veebruaril Tallinnas. Messi esimesel päeval olid Peipsimaa Turismi ja Sibulatee eestvedajatel 12 kontaktkohtumist erinevate riikide reisikorraldajatega, et tutvustada piirkonda ning vahetada kontakte. Ühtlasi oli esimene messipäev kõige olulisem päev just turismi professionaalidele. Peale B2B kohtumiste tegi Peipsimaa Turismi juhataja Kadi Ploom Lõuna- Eesti kohta ettekande, kus tutvustas uusi turismi objekte ja tulevaid sündmusi. Selle aasta Peipsimaa messipinna peal tutvustati peatselt valmivat Forest hiking metsamatkarada, mis saab alguse Riiast ning kulgedes mööda ida piiri, läbides Peipsimaad 277km ning lõpetades Tallinnas. Kogu marsruudi pikkuseks on ca 1100km. Sibulatee andis ülevaate kogu võrgustiku liikmetest ning peatselt toimuvatest sündmustest. Räpina Loomemaja pakkus maitseelamusi marineeritud koha näol nii degusteerimiseks kui ka kaasa ostmiseks. Avinurme Puiduait oli väljas erinevate töötubadega ning uudistega laastumaailmast. Iisaku Kihelkonna Muuseum tutvustas Alutaguse Rahvusparki, mis oma hõreda inimasustuse tõttu on heaks rändealaks erinevatele metsloomadele Eesti ja Venemaa vahel.
Turismimessidel osalemise tulemusel võime tõdeda, et Peipsimaa on vaikselt jõudmas iga Baltiriigi külastaja teadvusesse oma rikkalike maitseelamuste, eripärase kultuuriga ja kauni loodusega.
PEIPSIMAA 10 Arengufoorum ja parimate tunnustamine
10. detsembril 2019 toimus Mustvee Kultuurikeskuses Peipsimaa Arengufoorum.
Arengufoorumi esimeses pooles tegi ülevaate Peipsimaal olnust ning 2020+ tegevustest Peipsimaa Turismi juhataja Kadi Ploom. “Kümne aasta jooksul on Peipsimaast saanud tuntud ja atraktiivne turismisihtkoht, kuhu leiavad oma tee nii siseturistid kui külalised kaugemalt. Arvestades Peipsimaa potentsiaali ja head koostööd, tegutseme jõudsalt sihtkoha arendamisega ja külastaja numbrite suurendamisega.“ sõnab Kadi Ploom.
Edukas sihtkoht näeb aina uute elamuste pakkumist võimaldavaid seoseid ning arendab end külastaja loogikast ja teekonnast. Turism on traditsioonidega nagu Peipsimaa, mille arendamiseks on pidevalt vaja värskeid kuid samas töötavaid ärilahendusi. Sihtkohtade tulevikust Eestis 2020+ rääkis EAS turismiarenduskeskuse direktor Margus Sameli.
Turism näitab jõulist kasvu ning kliendi ootused muutuvad pidevalt seega on oluline visata pilk peale tegutsevale ärimudelile. Turismiettevõtte e- õppeprogramm “Müügist juhtimiseni” andis ülevaate EAS turismiarenduskeskuse kliendisuhete juht Piret Koodi.
Unistuste täitumiseks ei ole mitte kunagi hilja ja sellele andis kinnitust Liina Pulges, kes on aidanud ellu viia nii enda kui ka teiste unistusi.
Peipsimaa on huvitav ja ilus piirkond ning kõige parem on seda avastada ilma autota. Tartu Rattaringlusest rääkis Tartu Linnatranspordi projektijuht Maarika Post ja loodusturismist, ratta rentimisest ning koostöö olulisusest kutsusime rääkima Frank Tuomineni Soomest.
Arengufoorumil tunnustati esmakordselt Peipsimaa parimaid kolmes kategoorias, kus igas kategoorias anti välja 3 kuldkala. Konkursile oli esitatud enam kui kolmkümmend Peipsimaa tegusat ettevõtjat ja inimest. Kuldkalaga premeeriti järgmiseid Peipsimaa tegijaid:
Tegus Peipsimaa Turismiarendaja 2019
• Liis Lainemäe
• Natalja Tumanova
• Leo Kütt
Tubli Peipsimaa Turismitegu 2019
• Peipsi Toidu Tänav 175 km
• PEIPSI JÄRVEFESTIVAL
• Peipsi Romantika
Atraktiivne Peipsimaa Turismiobjekt 2019
• Alutaguse juust OÜ
• Peipsimaa muuseum
• GERMANI TALU OÜ
Parima turismiobjekti kategoorias kuldkala saanud Peipsimaa muuseumi ekspositsiooni looja Veronika Kookmaa sõnab südamlikult “Olen väga tänulik selle tunnustuse üle ja samuti ka kogu Peipsimaa muuseumi meeskond, kes lõi kaasa selle muuseumi tegemisse. Emotsioon on ülev, kõik inimesed, kes saalis istusid on kõik kuldkala väärt, pannes iga päev suure panuse Peipsimaa arengusse. Kõik teevad seda suure hinge ja armastusega. Meil on vedanud, et Peipsimaa on nii rikas oma kultuuri, looduse ja inimeste poolest. Meil on kõik olemas! Midagi ei pea pastakast välja imema, kõik on olemas ja tuleb lihtsalt maast ideed ülesse korjata. Ja neid on veel oi, kui palju! Peipsimaa turismiettevõtjad on väga õnnelikud, et selline kõikiühendav organisatsioon on loodud ja see on toiminud 10 aastat suurepäraselt. Sellest on palju kasu!”
Peipsimaa Turism tänab kõik ettevõtjaid, kohalikke omavalitsusi, LEADER tegevusgruppe ja piirkonna särasilmseid inimesi!
Fotod: Tom Zuravljov
Ettekanded:
Peipsimaal tehtud 2019; Peipsimaal tulemas 2020 – Kadi Ploom
Sihtkohtade tulevik Eestis 2020+ – Margus Sameli
Visit Estonia tegevused; E-akadeemia; – Piret Koodi
Ärimudelite toetus – Piret Koodi
Inspiratsiooniloeng “Unista suurelt!” – Liina Pulges
Nature tourism and the importance of cooperation – Frank Touminen
Tartu rattaringlus – senised õppetunnid ja tuleviku väljakutsed – Marika Post
Forest hiking matkaraja inspekteerimine
Peipsi läänerannikul lõpeb sel nädalal Eestit ja Lätit ühendava uue matkaraja testimine. Eesti ja Läti pealinnasid ühendava Metsaraja-nimelise teekonna kogupikkuseks tuleb üle 1100 kilomeetri.
Paarikümne-kolmekümnekilomeetriste päevatee lõikudena kulgev eelkõige jalgsimatkaks mõeldud Metsaraja-nimeline matkarada peaks valmima ehk viidad ja tugimaterjali saama 2021. aastaks, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
“Jalgsi matkamine on muutumas aina populaarsemaks, sest see on väga demokraatlik matkavorm. Kui te tahate läbida jalgsimatka, siis selleks pole teil midagi erilist vaja. Üksnes sobivat riietust kaitseks vihma eest. Siin rajal pole ka mägesid ning pole vaja erilisi mägijalatseid, jalas võivad olla harilikud jalanõud,” rääkis matkaraja inspekteerija Juris Smalinskis.
Praegu testitav matkarada kulgeb Riiast mööda Peipsi läänekallast ja Eestimaa põhjarannikut Tallinna. Seal ta saab kokku olemasoleva matkarajaga, mis läheb Tallinnast läbi Riia Läti ja Leedu piirini.
Mööda Peipsi kallast koos lätlase Juris Smalinskisega tosina päeva jooksul rohkem kui veerandtuhat kilomeetrit matkarada inspekteeriva Kadi Ploomi arvates ongi just käimasolev viljakuu parim aeg selle raja läbimiseks.
“Me eile just Jurisega arutasime, et august on ilmselgelt kõige parem aeg. Meil on palju metsikuid õunapuid, kust saab õunu kogu aeg. Lisaks on marjad, seened – kõik asjad on olemas. August on selline viljade aeg ja siis ka kõige ilusam ja põnevam. Ja liblikad. Superilus,” ütles MTÜ Peipsimaa Turism juhataja Kadi Ploom.
Septembris jätkub Metsaraja matkaraja testimine Eesti põhjakaldal. Kaugemaks eesmärgiks on koostöös leedukatega Metsaraja liitmine Hollandist algava jalgsimatka rajaga E11, mis praegu lõpeb Poola ja Leedu piiril.
https://www.err.ee/972015/valmib-uus-eesti-ja-lati-vaheline-matkarada
Peipsimaa õppereis Lõuna-Portugali
13.05-18.05 külastasime Peipsimaa ettevõtjatega Lõuna-Portugali Algarve piirkonda. Tutvusime kohaliku kultuuri ja toiduga ning suhtlesime kohalike turismi propageerivate inimestega. Portugalis elav giid näitas rahvuslike eripärasid ja rääkis kohalikust elu-olust. Kõik päevad olid väga tihedalt sisustatud ning huvitavaid ja kasulike külastusi täis. Näiteks küastasime mitut Portugalile iseloomuliku pereettevõtet, kus palgati lisatööjõudu ainult hooajaliselt.
Esimesel päeval külastasime tsitrusefarmi ja veiniistandust. Tsitrusefarmi põhitoodanguks on apelsinid ja klementiinid, mida suurel määral ostavad kohalikud hotellid ja osa toodangust eksporditakse lähiriikidesse. Veiniistanduse eripäraks on viinapuude kasvatamise tehnika. Hooaja lõpus, kui viljad on korjatud jäetakse alles ainult taime tüvi, mis meenutab number seitset.
Teisel päeval tutvusime kohalike kalastajatega, kus sarnaselt meilei on paigas kogused, mia ja kui palju võib püüda. Seejärel tutvusime looduspargiga, kus kogutakse merevee soola erinevate basseinide abil, samas looduspargis pesitseb mitukümmend eri linnuliiki. Pargis on heas sümbioosis soolakogumine, erinevate linnuliikide pesitsemine, kalandus ja turism.
Kolmandal päeval tutvusime Albubeira vanalinna ja Lõuna-Portugali kultuuriga lähemalt, seejärel liikusime edasi kalastama. Kalastusretkel näidati erinevaid kalapüügi võtteid. Tähelepanuväärne oli sadama multifunktsionaalne kasutus.
Viimasel päeval vaatasime üle Faro linna vaatamisväärsused ja linna suurima turu. Turul oli suuresti esindatud kohalikud köögiviljad ja kalatooted. Pärast kohaliku kultuuriga tutvusmist liikusime edasi ürdiaeda. Kuna Portugalis on enamus ettevõtted väga perekesksed siis ka aeda peavad neljaliikmeline perekond.
Peipsimaa ettevõtjad said palju inspiratsiooni ja uusi tuvusi, loodame peatselt näha uusi nutikaid tooteid või teenuseid.
Koostööfoorum Wagenküllis
15.04 toimus Valgamaal, Wageküll hotellis Peipsimaa koostööfoorum. Kohapeal arutleti erinevatel teemadel nagu Peipsimaa 10, Peipsi Järvefestival 2019 ja 2020, õppereis jne. Põnevaks faktiks toodi välja, et esimene ametlik Peipsimaa Turismi kokkusaamine toimus 10. detsembril 2009 aastal. Selle aastane festivali programm on juba päris paigas aga siiski otsiti kohti, mida juba praegu paremaks muuta, et pakkuda külastajale põnevaid elamus. Järgmise aasta Peipsi Järvefestivali osas on ettepanekud teretulnud. Peipsimaa 10 pidulik arengufoorum leiab aset 10. detsembril Mustvees.
Koolitusprogramm “Kiika Peipsimaa kööki” IV moodul
14.03 toimus Kivi talu puhkemajas Peipsimaa ettevõtjatele koolitus nimega „Kiika Peipsimaa kööki“ . Koolitusest võttis osa 23 erinevat ettevõtjat. Tippkoka Ants Uustalu juhendamisel valmis pidulik viiekäiguline õhtusöök, mille käigus õpiti uusi praktilisi nippe, räägiti kvaliteetse ja kodumaise tooraine kasutamisest. Jüri Makarov näitas ja rääkis Kivi Talu ajaloost ja kujunemisloost. Põnev koolitus lõppes toidu serveerimisega. Loodame juba õige pea pakkuda oma külalistele veelgi ilusamaid ja põnevamaid toite.
Koostööfoorum Emajõe-Suursoos
11.02 sai kokku Peipsimaa Turismi koostööfoorum Emajõe-Suursoo looduskeskuses, et paika panna Peipsimaa tegevuskava 2019-2024. Esindatud olid kõik kohalikud omavalitsused. Paika pandi tegevused, mis vajaksid kohest tegutsemist kui ka need tegevused, mis on aeganõudvamad. Lisaks erinevatele turundustegevuste ja maine kujundamisele sai välja toodud tervikliku infrastruktuuri rajamise ning palju muud. Sisukat päeva modereeris ja oma vaatenurga lisas ajakirjanik Märt Treier.
Peipsimaa turismiarendajad ja ettevõtjad messimaratonil
Traditsiooniliselt algab turismiinimeste aasta messidel osalemisega. Peipsimaa turismiarendajad ja ettevõtjad osalevad igal aastal turismimessidel Leedus, Lätis ja Eestis koos Lõuna-Eesti maakondadega ning tutvustatakse Peipsimaal toimuvat.
Adventure 2019 toimus 25.-27. jaanuaril Vilniuses, kus Peipsimaa esindajad tutvustasid Peipsimaa turismivõimalusi ning sihtpunkte suheldes personaalselt külastajatega, jagades oma isiklike kogemusi ning elamusi. Messil esindasid Peipsimaad: Peipsimaa Turism, Sibulatee, Alatskivi lossi restoran ja sviidi ning Mustvee valla esindajad.
Külastajatele olid degusteerimiseks Alatskivi mõisamiatsete veinid, Alatskivi lossi sibulamoosid ja Germani “Peipsi hapukurk”. Leedu messi külastajad olid küll Eestis käinud, kuid põhiliselt kas Tallinnas või saartel. Peipsimaa on nende jaoks uus ja põnev koht, mida külastada.
Balttour 2019 toimus 01.-03. veebruaril Riias, kus tutvustati Peipsimaad läbi Peipsimaa maitsete. Messil sai proovida Alatskivi mõisa veine, Peipsi kurki, Alatskivi lossi sibulamoosi ning OÜ Latika kalatooteid. Läti külastajad on juba väga teadlikud ja tunnevad hästi Peipsimaa piirkonda. Palju küsiti, et mida uut meil on pakkuda ja millega üllatame. Tutvustasime Peipsimaa üritusi ja uusi põnevaid tegevusi, millega oma Läti külastajaid kostitada.
Tourest 2019 toimus 08.-10. veebruaril Tallinnas, kus Peipsimaa tutvustas oma piirkonda eelkõige läbi maitsete. Maitseelamusi pakkusid Räpina Loomemaja, Alatskivi mõisa maitsed ning Alatskivi lossi restoran. Reedesel päeval, kui messi külastavad enam reisikorraldajad, oli Peipsimaa Turismil võimalus osaleda B2B workshopil ja tutvustada Peipsimaa puhkusevõimalusi üheteistkümnele reisikorraldajale.
Peipsimaa Turismi juhataja Kadi Ploom sõnab: “Tourest messi raames toimunud välisostjate kohtumine andis turismimessil osalemisele hoopis suurema lisandväärtuse Peipsimaa tutvustamisel. Kui saame Tallinnas oma kodumessil suhelda ja tutvustada oma piirkonda enam kui paarikümnele reisikorraldajale või ajakirjanikule, siis tõstame sellega Tourest messi täiesti uuele tasemele.
Reisikorraldajate kõige suurem huvi on just päeva- või kahesed reisid Tallinnast kaugemale. Üks väga ehe näide Eckerö ja Viking Line esindajatelt on, et täna vajavad nad täiesti uut lähenemist Soome turistide Eestisse toomiseks. Just ühe- ja kahepäevased elamusereisid Peipsi äärde loob võimaluse pakkuda naabritele uusi kogemusi ja põnevaid elamusi.
VII Peipsimaa Arengufoorum
29.11 toimus VII Peipsimaa Arengufoorum Võnnu Kultuurimajas. Käesoleval arengufoorumil tervitas peipsimaalasi Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Kastre vallavanem Priit Lomp. Peipsimaal tehtud ja tulevastest tegemistest rääkis lähemalt MTÜ Peipsimaa Turismi juhataja Kadi Ploom.
Päeva esimeses pooles tutvustas Saksa turismituru võimalusi ja omapära Evely Baum-Helmis EAS-ist. Saksa turu koostöövõimalustest rääkis Külli Karing Via Hansast.
Vahepausil hullutas külalisi mustkunstnik ning pärast lõunat sukelduti infot ammutama värskelt valminud arengustrateegia kohta.
Peipsimaa arengustrateegia teeb eriliseks asjaolu, et see ei ole valminud seadusega nõutud kohustusest vaid kohalike omavalitsuste vabatahtlikul algatusel. See annab usku, et tegemist on päriselt kasutusse mineva dokumendiga.
Mihkel Laan Cumulus Consulting-ust tutvustas Peipsimaa Arengustrateegiat ning viis läbi ühise tegevuskava määratlemise arutelu.
Paneelvestluse osalised Eveli Tooming, Hannes Soossaar, Kristiina Tammets, Eve Sild ja Aivo Kähr arutlesid Peipsimaa arengu teemadel 2019-2030.
Aastaks 2030 on siht silme ees, eesmärgid paigas ja on kuhu püüelda!
Peipsimaa ettevõtjad Helsingis Mardilaadal!
24. ja 25. novembril toimus Soome suurim Eesti kultuuri festival Martin markkinat, mis andis suurepärase võimaluse oma piirkonda ja tegevusi laiemalt presenteerida. Sel aastal oli tähelepanu keskmes Peipsimaa ja Vooremaa.
Laadal pakuti eesti käsitööd, toidukaupa, tutvustati eesti kirjandust ja Peipsi- ning Vooremaa puhkusevõimalusi. Peipsimaalt osalesid Mardilaadal: Alutaguse juust OÜ, Lammas ja Roos, Alatskivi Lossi Restoran ja Sviidid, Alatskivi lossi keraamika, Irina Shirokova Präänikud, Peipsi Kalatööstus ja Peipsimaa Turismi esindajad.
Kahepäevase kultuuriprogrammi vältel astusid üles Svjata Vatra, Väägvere külakapell, Avinurme Puhkpilliorkester, Rusalia lastekoor, Jõgeva Muusikakool ning rahvamuusikaansambel Tuustar. Lastesaali tegevusi viisid läbi Eesti Rahva Muuseumi ja Avinurme Puiduaida kollektiivid.
Mardilaada külastus on projekti “Peipsimaa ja Vooremaa väiketootjate võrgustike ühised arendus- ja turundustegevused” üks osa. Projekti tegevusi toetab LEADER programm. Projekti eestvedajateks on Peipsimaa Turismi juhataja Kadi Ploom ja Jõgeva vallavalitsuse ettevõtlus- ja arendusspetsialist Reelika Kivimurd.
Peipsimaad tutvustati Saksamaa reisikorraldajatele!
13.11.2018 toimus Frankfurdis EASi reisikorraldajate workshop. Peipsimaa Turismi juhataja Kadi Ploom külasta ka ise Frankfurdi üritust, et anda reisikorraldajatele põhjalik ülevaade Peipsimaa turismipiirkonnast. Ürituse tarbeks valmis Peipsimaad tutvustav saksa keelne voldik. Workshopil osales enam kui 40 reisikorraldajat, kellest osad on varasemalt Eestit ja Peipsimaad külastanud. Umbes poolte reisikorraldajate jaoks on aga Peipsimaa täiesti uus sihtkoht, mida avastada.
Koolitusprogramm “Kiika Peipsimaa kööki” III moodul
02.10-03.10 toimus õppereis Peipsimaa ettevõtjatele mille sihtkohaks oli põhja Läti. Külastasime ühe piirkonna mitmeid ettevõtjaid ja tootjaid. Sealhulgas olid Smiltene mõis, Donas pagarikoda, šokolaadivabrik R chocolate, Valmiermuize külastus, Birzi kasemahlavabrik, Läti Kiploks ehk Läti küüslauk, Latnature köögiviljakrõpsud ja kohalik juustuvabrik.
Kõik külastatud ettevõtted olid suurepärased. Igaüks omamoodi. Kuid kõiki ühendas ühine joon – avatus ja suur toetus naaberettevõtjatelt.
Iga uus külastuskoht uuris, kas oleme juba nende naabreid külastanud või kas läheme ka sinna. Läti küüslauk müüs oma majakeses samuti ka teiste kohalike tootjate kaupa.
Ettevõtjad, kes toimetasid seal piirkonnas vaid mõningad aastad suhtusid lugupidavalt ja austusega kohta ning jätsid mulje kui turundaks ja kiidaks oma kodukohta.Kõike seda tänu hästi toimivale piirkonna võrgustikule.
Horvaatia õppereis 2018
Septembrikuus toimus Peipsimaa Koostööfoorumil õppereis Horvaatiasse. Külastati kohalike ettevõtteid, farme ja tootjaid ning mitmeid kala- ja mereandide kasvatusi. Leiti mitmeid erinevusi Peipsimaa piirkonnaga kuid ka väga palju sarnaseid murekohti.
Heal järjel on kohalikud väiketootjad ja köögi- ning puuviljakasvatajad. Nende jaoks on loodud suurepärased ühtsed müügipunktid, kuhu on ka rajatud mugav ligipääs möödasõitjatele.
Samuti on hinnatud ja arenevad väikesed pereettevõtted, kes kasvatavad toorainet kohapeal, ning töötlevad ja pakendavad ise. Seejuures pakuvad võimalust oma talus uudistada, süüa kohalike maitsete lõuna- või õhtusööki ning osta kohapealt kaasa isetehtud tooteid.
Reisi kokkuvõtteks tuldi mitmele heale ideele oma piirkonna arenguks, mis loodetavasti peatselt leiavad ka teostust.
Soome toidublogijate külastus Peipsimaale septembris 2018
Septembrikuus külastasid Soome toiduplogijad Peipsimaad. Mitme päeva vältel külastati erinevaid piirkonna ettevõtteid ja toidukohti. Esimestel päevadel tutvuti Setomaa piirkonnaga, kus külastati Obinitsa muuseumi, Sigre Andersoni, Uma Tettü käsitööõlu- ja siidri koda, Taarka Tarõ Köögikõst ja Toomemäe talu kodurestorani Maagõkõnõ.
Kultuurikirevale Setomaale järgnes päev Sibulateel kus osaleti puhvetite päeval. Külastati Alatskivi lossi, Kostja sibulatalu, käsitöö ja kohalike toodete poodi Magasiait ja tutvuti Peipsi Toit võrgustikuga. Viimasena külastati ka Eesti Rahva Muuseumit.
Majutust pakkus külalistele Peipsi pealinnas Mustvees hotell Ankur.
Blogijate postituste tulemusena on juba nii mõnigi naaberrigi külaline jõudnud Peipsimaale.
Moskva ajakirjanike tootetutvustusreis Juulis 2018
Juuli alguses külastasid Peipsimaad Moskva ajakirjanikud. Kolmel päeval tutvustati kohalikku kultuuri, vaatamisväärsusi ja erinevaid piirkondlike toitlustusasutusi. Külastati vanausuliste muuseume ja vesteldi kohalikke elanikega. Ajakirjanikud said osa ka Peipsi Järvefestivalist mis parasjagu oli järjega jõudnud Piirissaarele. Valminud on ka artiklid Peipsimaa külastusest: http://travel.vesti.ru/article_41616 https://www.ttg-russia.ru/geography/located-in.html
Peterburi ajakirjanike ja reisikorraldajate tootetutvustusreis 01.07-05.07
Juuli alguses külastasid Peipsimaad Peterburi ajakirjanikud ja reisikorraldajad. Viie päeva jooksul külastati mitmeid kohalikke ettevõtteid nagu Mäetaguse Mõis, Alutaguse Juust OÜ, Avinurme Puiduait, Kadrina Mõis jpt. Osalesid mitmetes töötubades ning külastasid Peipsi Järvefestivali Kolkjas kus samal õhtul oli esinejaks Moskva külalisbnd Balagan Limite.
Tutvustusreis oli edukas ning esimesed külalised Peterburi reisikorraldajate poolt saabuvad juba augustis 2018.
Jaapani reisikorraldajad Peipsimaal 26.05.18
Jaapani reisikorraldajad külastasid Peipsimaa ettevõtjaid. Tutvusid kohaliku kultuuriga ja osalesid ka pakutrüki töötoas. Samuti tegid tõukerattatuuri Sibulatee tänavkülades. Ettevõtjatest külastasid Peipsimaa Külastuskeskust, Kivi Kõrtsi, Alatskivi lossi ning ööbisid Mäetaguse Mõisas.
Peipsimaa ettevõtjad külastasid Saaremaad
7.-9. mail külastasid 30 Peipsimaa ettevõtjat, toitlustajat ja toidutootjat koolitusprogrammi “Kiika Peipsimaa kööki” raames Saaremaad. Külastati erinevaid toidutootjaid, matkati loodusradadel ning õpiti valmistama erinevaid traditsioonilisi toite.
Koolitusprogrammi korraldavad Peipsi-Alutaguse Koostöökoda, Jõgevamaa Koostöökoda, Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu, Tartumaa Arendusselts, Piiriveere Liider koostööprojekti “Peipsimaa turundamine 2016-2019” raames koostöös Peipsimaa Turismiga.
Koolitusprogramm ”Kiika Peipsimaa kööki”
2018 aasta märtsis sai alguse koolitusprogramm “Kiika Peipsimaa kööki”, mille eesmärgiks on uute toodete ja teenuste arendamine ning juba olemasolevate kvaliteedi tõstmine läbi ühise koostöö ja võrgustumise.
Koolitusprogrammi ajakava:
I moodul
1-päevane koolitus 26. märtsil, koolitajaks Veterinaar- ja Toiduamet.
II moodul
3-päevane Saaremaa õppereis koos praktilise koolitusega 7.-9.mail.
III moodul
1-päeva koolitus maikuu kolmandal või neljandal nädalal. Teemaks: menüüde koostamine/uuendamine; toidu serveerimine, kaunistamine; ühe toidu serveerimine 5 erineval moel.
IV moodul
2-päevane Läti õppereis koos praktilise koolitusega septembri viimasel nädalal ajavahemikus 24. – 28.09.
Koolitusprogrammi korraldavad Peipsi-Alutaguse Koostöökoda, Jõgevamaa Koostöökoda, Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu, Tartumaa Arendusselts, Piiriveere Liider koostööprojekti “Peipsimaa turundamine 2016-2019” raames koostöös Peipsimaa Turismiga.
Peipsimaa jagas turismimessidel põnevaid elamusi ja maitseid
Nagu traditsiooniks on muutunud, toimusid ka sellel aastal mitmed turismimessid meie naaberriikides. Iga-aastaselt on Peipsimaa Turism koos paljude teiste organisatsioonide ning ettevõtjatega osa võtnud kolmest turismimessist. Sellel aastal otsustati esmakordselt osa võtta Leedu messist, mis kannab nime Adventure. Osavõtt Leedu messil oli paljudele esmakordne, mis hoidis elevil kõiki, kes sellest messist osa võtsid. Peipsimaa Turism osales messidel koos Lõuna-Eesti maakondadega ning tutvustas Peipsimaal toimuvat. Adventure messil esindasid Peipsimaad: Peipsimaa Turism, Räpina Loomemaja, Piiriveere Liider, Sibulatee ning Iisaku muuseumi esindajad. Messidel oli võimalik maitsta erinevaid Peipsimaa hõrgutisi ning panna enda teadmisi proovile Peipsi Järvefestivali mängus.
Adventure 2018 toimus 26.-28. jaanuaril Vilniuses, kus Peipsimaa esindajad tutvustasid Peipsimaa turismivõimalusi ning sihtpunkte suheldes personaalselt külastajatega, jagades oma isiklike kogemusi ning elamusi.
Külastajatele olid degusteerimiseks ka Biltongi vinnutatud liha, Räpina veinid ning Alatskivi mõisa maitsed ja veinid. Leedu messi külastajad olid küll Eestis käinud, kuid põhiliselt kas Tallinnas või saartel. Peipsimaa on nende jaoks uus ja põnev koht, mida külastada.
Balttour 2018 toimus 02.-04. veebruaril Riias, kus tutvustati Peipsimaad läbi Peipsimaa maitsete. Messil sai proovida Alatskivi mõisa veine, Peipsi kurki, Alatskivi lossi sibulapirukaid, sibulamoosi ja õlut, vanausuliste keedetud suhkrut, Räpina veini ja õlut, Biltongi vinnutatud liha ning OÜ Latika kalatooteid. Läti külastajad on juba väga teadlikud ja tunnevad hästi Peipsimaa piirkonda. Palju küsiti, et mida uut meil on pakkuda ja millega üllatame. Tutvustasime Peipsimaa üritusi ja uusi põnevaid tegevusi, millega oma Läti külastajaid kostitada.
Tourest 2018 toimus 09.-11. veebruaril Tallinnas, kus Peipsimaa tutvustas oma piirkonda läbi maitsete ning Peipsi Järvefestivali mängu. Külastajad said Peipsi Järvefestivali sadamate juurde paigutada piirkonnale iseloomulikke magneteid ning tutvuda kogu Peipsi-äärse piirkonnaga. Õigesti paigutatud magnetite eest jagati ka erinevaid Peipsimaa tooteid ning Peipsi toidu retseptidega seinakalendreid.
Maitseelamusi pakkusid Räpina Loomemaja, Kapteni Kelder, Alatskivi mõisa maitsed ning Alatskivi lossi restoran.
Peipsimaa Turismi juhataja Kadi Ploom sõnab: „Tänavused messid olid minu meelest edukamad, kui varasemalt. Nii Eestis kui naaberriikides teatakse ja tuntakse juba Peipsimaad ja huvi piirkonna vastu on väga suur. Tänavu oli väga suur ka reisikorraldajate huvi, kellega sai paika pandud juba konkreetseid kuupäevi ja marsruute Peipsimaa külastamiseks. Kui 2017 aastal oli külastajate arv tõusnud, siis prognoosime, et tuleva aasta külastajate numbrid on veel suuremad ja saab püstitatud uus rekord.“
Minskis tutvustati Peipsimaa turismivõimalusi
05.-09.04 toimus Valgevenes Eesti turismivõimalusi tutvustav infopäev, turismimessil osalemine ja koostööpartneritega suhtlemine.
Infopäeval osalesid kakskümmend kuus Minski reisikorraldusfirmat, Eesti Vabariigi Valgevene peakonsulaadi talitus, MTÜ Peipsimaa Turism esindajad ning turismiettevõtjad Eestist. Peipsimaa esindajad Aleksandr Širokov ja Kadi Ploom andsid ülevaate piirkonnas toimuvatest suvistest üritustest ning erinevatest tegevustest, mis külalisi suvel ootavad.
Tutvustati II Peipsi Järvefestivali, põnevaid maitseid Peipsimaalt ja 2017 Eesti maitsete piirkonda. Peipsimaa ettekanne tekitas reisikorraldajate seas suurt huvi ning oodata on külalisi Valgevenest.
Peipsi järv meelitab hollandlasi talvise kalapüügiga
www.err.ee/582673/peipsi-jarv-meelitab-hollandlasi-talvise-kalapuugiga#.WKfnL9vG2-k.facebook
rus.err.ee/241777/gollandskie-rybaki-vidjat-v-chudskom-ozere-turisticheskij-potencial
Hollandlased Peipsil:
Turismimessidel tutvustati Peipsimaa maitseid ja Peipsi Järvefestivali
Jaanuar ja veebruar on turismisektoris messiderohked kuud. Nii toimus jaanuari kolmandal nädalal Helsingis Põhjamaade suurim turismimess – Matka mess 2017. Peipsimaa Turism osales messil koos Tartumaa Turismi ja Lõuna-Eesti Turismiga ning tutvustas Peipsimaal toimuvat. Külastajad said proovida erinevaid Peipsimaa maitseid – Alatskivi mõisa veine, Seto sõira, leiba maitsevõiga. Peipsimaa Turismi esindaja Kadi Ploom tõdes piirkonda tutvustades, et meie põhjanaabrid on mitmeid Peipsimaa paiku juba külastanud, kuid siiski jätkub avastamist ka edaspidiseks. Samuti pakkusid messikülastajatele huvi uued ja põnevad üritused ning atraktsioonid piirkonnas.
Riias toimus 3.-5. veebruaril turismimess Balttour 2017, kus Peipsimaa turismiasjalised tutvustasid Lõuna-Eesti messialal Peipsimaa turismivõimalusi läbi Peipsi Järvefestivali mängu. Külastajad said Peipsi Järvefestivali sadamate juurde paigutada piirkonnale iseloomulikke magneteid ning tutvuda kogu Peipsi-äärse piirkonnaga.
Hetki Balttour 2017 messilt:
10.-12. veebruaril osalesid Peipsimaa, Sibulatee ja Setomaa Tallinnas toimunud TourEst 2017 messil. Peipsimaa messialal said külastajad proovida erinevaid Peipsimaa maitseid – sibulamoosi, vanausuliste keedusuhkrut, Alatskivi mõisa veine, Seto sõira ja palju muud. Peipsimaa on 2017. a Eesti toidu piirkond ning läbi erinevate maitsete tutvustati messil toiduga seotud üritusi Peipsimaal. Ka TourEstil said külastajad mängida Peipsi Järvefestivali mängu, pannes õigetesse sadamatesse piirkonnale iseloomulikke magneteid. Kingitusteks jagati Peipsimaa tooteid ja Peipsi toidu retseptidega seinakalendreid.
Hetki TourEst 2017 messilt: