Elu kahe maailma piiril
Seikle Peipsimaal
„Elu kahe maailma piiril”
Lõuna-Eesti kuues maakonnas, nii linnades kui ka maakohtades, püüavad rändajate pilku National Geographicu kollased aknad, mis kutsuvad tutvust tegema piirkonna rikkaliku kultuuripärandi, imelise looduse ja uuendusmeelsete ettevõtetega.
Kollaste akende puhul on tegu rahvusvahelise koostööprojektiga „Elu kahe maailma piiril“, mis on algatatud Lõuna-Eesti Leader-tegevusgruppide ja ajakirja National Geographic Eesti poolt.
Idee sai alguse Hollandist, kus maastikule paigaldatud akende eesmärk oli juhtida külastajate tähelepanu paikadele, mis jutustavad kõige paremini piirkonna lugu. Hollandit külastades saab seal täna läbi kollase akna vaadata UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvaid paiku.
Projekti eesmärk on tugevdada piirkonna identiteeti , tuua piirkonnale tuntust ja külastajaid ning turundada Lõuna-Eestit nii sise- kui ka välisturistile.
Lõuna-Eesti puhul on olulised väärtused loodus, kultuuripärand ja rahvuslikud traditsioonid, kohalik toit, ehedad ja naturaalsed tooted, säästev ja jätkusuutlik elustiil ning tervis ja aktiivne puhkus – nendest väärtustest lähtuti ka kollaste akende asukohtade valikul.
Teekond „Elu kahe maailma piiril“ on sündinud kogukondade algatusena. 2013. a talvel toimus ideevoor, et selgitada välja sobivaimad kohad kollaste akende paigaldamiseks. Meie kogukondade poolt esitati kokku 125 võimalikku asukohta, millest koostööprojekti partneritest koosnev komisjon valis välja 23 paika, mis esitavad kõige paremini Lõuna-Eesti lugu ja väärtusi.
Kui Lõuna-Eestis rännates märkate kollast akent, siis tasub peatuda, et läbi selle akna tunnetada elamist erilises paigas Venemaa ja Läti naabruses ning Euroopa Liidu piiril.
Elu erinevate keelte, kultuuride, mõtteviiside ja maailmavaadete piiril pakub alati üllatusi ning avastamist.
Kollased aknad Peipsimaal:
• Peipsi järve rand Mustvees
• Räpina ajalooline süda
• Alatskivi loss ja Sibulatee piirkond
• Järvselja ürgmets
• Podmotsa küla